Parite Nedir? Parite Çeşitleri Nelerdir?

Genel editorex 414 Görüntüleme

Birikimi olanlar ve gelecek kaygısı olanlar yatırım araçlarına yönelmektedir. Gerek gerçek ortamda gerek internet üzerinden gerçekleştirilen finansal işlemler yatırımcılara oldukça cazip olanaklar sunarak birikimlerini değerlendirmek için onlara fırsatlar ve kazançlar elde etme imkanı getirmektedir. Yatırım yapanların finansal piyasaları ve ilgili terimleri iyi araştırmalıdır. Parite nedir, bu konuda bilgi edinmeniz gerekmektedir.

 

Parite nedir?

Türkçe karşılığı eşitlik olan, para piyasalarındaki anlamı para çifti olan parite; finansal ekonomilerde bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine karşılık gelen değeridir. Örneğin; 1 dolar: 3 TL’ye karşılık gelir . USD/TL şeklinde ifade edilir. Paritede önce ifade edilen para birimi ana para, ikincisi ise karşıt paradır. Yapılan işlemler iki yönlüdür.

 

Ülkelerin ekonomisinin canlılık durumuna göre bu para birimleri karşılıklı birbirini etkiler. Ülkedeki faiz oranı artarsa para birimi değerini etkiler. Piyasadaki en yüksek işlem hacmine sahip parite EURO/USD paritesidir. Kriz anlarında paritedeki ani yükseliş yatırımcının kazanmasını sağlar. Hisse senedi gibi uzun süre beklemenize gerek kalmayan kaldıraç sistemi ile çalışan yüksek getirili değişim işlemleridir.

 

Parite Çeşitleri

Majör pariteler:

Diğer ülke ekonomileriyle karşılaştırıldıklarında daha sağlam bir ekonomiye sahip olan ülkelerin para birimi majör para olarak adlandırılır. İki majör paranın oluşturduğu parite ise majör paritedir. Piyasalardaki majör pariteler yedi tanedir ve şunlardır: Amerikan doları(USD), Euro; İngiliz sterlini(GBP), Kanada Doları(CAD), Japon Yeni(JPY), Avustralya Doları(AUD).

 

Minör pariteler:

Çoğunlukla yerel yatırımcıların tercihi olan paritedir. Bir majör bir minör para biriminden oluşan paritedir. Daha düşük işlem hacmine sahiptir. En çok kullanılanlar; Güney Afrika Randı (ZAR), Yeni Zelanda Doları (NZD) ve Singapur Doları (SGD)’dır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{editorex}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir