Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatları Ne Olur ? Dolar Düşer mi – Yükselir mi ?

Abd Merkez Bankası Fed’in 31 Temmuz toplantısında alacak olduğu faiz kararı merak ediliyor. Bir süredir faiz arttırım sürecinde bulunan Fed’in bu kez faiz indirimi sürecine gireceği piyasalarda iyiden iyiye konuşulmaya başlandı. Peki, Fed faiz indirirse ne olur ? Piyasalar Abd’de faiz indiriminden nasıl etkilenir ? Fed faiz indirirse altın ne olur ? Fed faiz indirirse dolar ne olur gibi soruların cevaplarına bu yazımızda değinmek istedik. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan konumuza giriş yapalım.

Fed Faizleri İndirir mi ?

Fed bir süredir faiz arttırım sürecindeydi. Bu nedenle Fed faizleri arttırırsa ne olur, piyasalar nasıl etkilenir gibi bir çok başlığa ulaşmak mümkün. Ancak Fed’in faiz indirimi yapması halinde doların, euronun ve altının nasıl fiyatlanacağına dair herhangi bir makaleye rastlamak oldukça zor. Doğal olarak da okuyucularımız bizden bu yönde bir makale talep ettiler. Biz de kaleme almak istedik.

Fed faizleri indirir mi sorusunun cevabını net olarak kestirebilmek şu dönemde oldukça güç. Ancak Aralık ayında yapılan faiz artışından bu yana Donald Trump’ın huzursuz olduğu biliniyor. Hem Trump tarafından hem de Beyaz Saray yetkilileri tarafından Fed’in faiz arttırımlarının hata olduğuna dair vurgulamalar yapılıyor. Özellikle dünya genelinde faiz oranları bu kadar düşükken ve enflasyon oranlarını bir türlü istediği seviyeye yükseltemeyen bir ekonomiye sahipken, Fed’in daha fazla faiz arttırımına gitmesi hayal olarak görünüyor. Faiz indirme ihtimali ise son gelen NFP verisi başta olmak üzere bozulan ekonomik göstergeler neticesinde giderek artmaya başlıyor diyebiliriz. Tabi bir de Çin ile Abd arasında başlayan ticaret savaşı endişeleri ile artan resesyon riski de eklenince Fed’in faiz arttırma ihtimali güçleniyor.

fed faiz indirir mi

fed 2019’da faiz indirecek mi, fed faizleri indirirse ne olur, Abd faizleri düşürürse piyasa etkisi nasıl olur ?

19 Haziran tarihinde Fed’in faiz toplantısı olacak. Daha doğrusu Fomc toplantısı 18 Haziran tarihinde başlayacak ancak kararlar 19 Haziran çarşamba akşamı açıklanacak. Bu toplantıda Abd Merkez Bankası’nın faiz oranları ile ilgili herhangi bir aksiyon alması beklenmiyor. Ancak bir sonraki toplantıda Fed’in faiz indirme ihtimali %70 lere kadar çıkmış görünürken Fomc basın toplantısında Powell gelecek toplantılara ait faiz indirimi sinyali verebilir mi diye takip edilecek. Bu sebeple bu toplantı faiz oranlarından daha çok Fomc’den çıkacak açıklamaların etkili olacağı bir toplantı gibi duruyor. Fed’in ayrıntılı olarak görevleri ile alakalı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Fed Faiz İndirirse Piyasalar Nasıl Tepki Verir ?

Fed’in 19 Haziran tarihinde yapacak olduğu faiz toplantısında faiz indirmesi beklenmiyor. Ancak burada Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar büyük öneme sahip olacak. Önümüzdeki toplantılarda faiz indirimi sinyali vermesi piyasalarda faiz indirimi fiyatlamasını başlatabilir. Fed’in faiz indirmesi gelişmekte olan ülkeler için pozitif bir gelişme olacaktır. Bu yönde yaşanacak gelişmenin hem borsalara hem de EM para birimlerine pozitif katkı sağlaması beklenir. Bu durumda Türkiye’de piyasalar pozitif bir fiyatlama içerisine girebilir. Borsa İstanbul’da sert yükselişler yaşanabilir ve içeride dolar kurunda sert düşüşler meydana gelebilir. Ancak Türkiye’nin bulunduğu konjonktür gereği ve yaşanılan siyasi sorunlardan dolayı bu pozitif havadan nasibine düşeni alamama ihtimali de bulunmaktadır.

Fed Faiz İndirirse Dolar Ne Olur ?

FED‘in faiz indirimine gitmesi küresel piyasalarda doların yönünü negatif olarak değiştirecektir. Bir süredir bunun ihtimalinin artması dahi dolar endeksinde satışa neden olmuştur. Ancak asıl faiz indirimi geldiğinde sert fiyatlamalar görülebilir. Küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi TL için de pozitif olacaktır. ‘ Ceteris Paribus ‘ yani diğer şartlar sabitken bu durum Türk Lirasının değer kazanmasını sağlayacak bir gelişmedir. Ancak son dönemde Türkiye’nin Moody’s tarafından düşürülen notu, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından gelen açıklamalar TL’yi ciddi anlamda negatif etkilemektedir. Bunun ana kaynağı ise Abd ile S-400 ve F-35 konusunda yaşanan sorunlardır. Bu sorunlar çözülmez ve Abd ile ikili ilişkiler bozulursa Fed’in faiz indirmesi halinde dahi düşmeyen bir dolar kuru ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle Fed’in faiz indirimi global piyasalarda doların değerini düşürecek bir gelişmedir ancak Türkiye’de de doların düşmesi için farklı faktörlerinde olumlu seyretmesi gerekmektedir.

Fed’in Faiz İndirmesi Euro Fiyatını Nasıl Etkiler ?

Euro uzun bir süredir cılız yükselişler ardından satış baskısı ile karşılanan bir para birimi konumunda. Bunda hem Abd’de artan faiz oranlarının etkisi hem de Avrupa Ekonomisi için giderek kötüleşen veriler etkili oluyor. Ayrıca bir türlü gerçekleştirilemeyen Brexit’de endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Durum böyle iken ECB faiz artışı yapamıyor. Draghi’nin söylemleri Avrupa tarafında faiz artışını devamlı ötelemeye yönelik oluyor.

Enflasyon üretemeyen Avrupa’nın para birimi Euro bu nedenle güçsüz görülen bir para birimi olmaya devam ediyor. Ancak Fed’in faiz indirimi yapması halinde, dolar değer kaybedeceği için Euro tarafında yükselişlerin etkili olması beklenebilir. Şu sıralarda 1,10 altına iner mi diye konuşulan Eurusd paritesinin Abd’nin faiz indirmesi ile birlikte yükselişe geçmesi beklenebilir.  Ancak bu yükseliş Euro kaynaklı değil de Abd doları kaynaklı olacağı için ülkemizde hem Euro kurunun hem de dolar kurunun düşmesine neden olacaktır. Tabi yine İktisat derslerinde sıklıkla kullanılmakta olan Ceteris Paribus sözünü unutmamız gerektiğini de belirtmemizde fayda olacaktır.

Fed Faiz İndirirse Altın Fiyatı Nasıl Etkilenir ?

Fed’in faiz indirmesi ile alakalı olarak bizlere en çok sorulan soruların içerisinde dolar nasıl etkilenir, euro nasıl etkilenir ve altın nasıl etkilenir soruları yer alıyor. Yukarı da Fed’in faiz hamlesinden dolar ve euroyu nasıl etkileyeceğinden bahsettik. Peki Fed faiz indirirse altın fiyatları ne olur ? Fed faiz indirirse altın yükselir mi ? Fed’in faiz indirmesi altın fiyatlarına nasıl etki eder ? gibi soruların cevapları ne olabilir diye bakacak olduğumuzda karşımıza çıkacak tablonun pozitif olacağını söyleyebilmek için müneccim olmaya gerek olmadığını söyleyebiliriz.  Fed faiz arttırdığında altın fiyatları düşüşe geçmişti. Şimdi Fed’in faiz indirme ihtimalinin oluşması ile birlikte bir süredir pozitif fiyatlama içerisine giren bir ons altın izlemekteyiz.

fed faiz indirirse altın ne olur

Fed faiz oranlarını indirirse altın nasıl etkilenir ? Fed faizleri indirirse altın fiyatları yükselir mi ?

Fed Faiz İndirirse Altın Yükselir mi ?

Fed faiz oranlarının düşürürse dolar küresel piyasalarda değer kaybedecektir. Dolar cinsinden fiyatlanmakta olan altına bu durum pozitif yansıyacaktır. Zaten bir süredir Fed’in faiz arttırım sürecinde olması nedeni ile baskı altında kalan ons altın fiyatı bu baskının kalkması ile birlikte pozitif fiyatlanacaktır.  Yani Fed’in faiz indirmesi altın fiyatlarının yükselmesini sağlayacaktır. Altın fiyatlarının artışına sebep olacak bir diğer sebep ise Abd faizlerinden çıkacak paranın girecek bir alan arayışı olacaktır. Son dönemde güvenli liman talebi de görmeye başlayan altın fiyatı Abd’de faizden çıkacak paradan kendine payına düşeni alması ile birlikte fiziki bir taleple karşılaşacaktır. Bu sayede arz-talep ilişkisi sebebi ile ons altın fiyatında yükseliş yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Fed’in Faiz İndirimi Dolar, Euro ve Altını Nasıl Etkiler ?

Kısaca toparlayacak olur isek; Abd Merkez Bankası Fed’in faiz indirimine gitmesi doların değer kaybetmesine neden olacaktır. Euronun dolara karşı değer kazanmasına neden olacak bu gelişme bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde kur sepeti sebebi ile euro kurununda düşmesine neden olabilir. Ancak eurusd paritesinde yükseliş yaşanma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Fed’in faiz indirmesi altın fiyatlarına ise direkt olarak pozitif katkı sağlayacak bir gelişmedir. Yani ABD’de faizlerin düşürülmesi demek altın fiyatlarının pozitif fiyatlanacağı anlamını taşımaktadır.

Fed’in Faiz Kararı ile İlgili Son Açıklamalar

 • Avrupa Merkez Bankası ECB, faiz oranlarını 10 baz puan düşürdü.  Draghi’nin çnümüzdeki dönemde enflasyon ve büyüme beklentileri de negatif olunca,  euro dolar karşısında 1,0920 li seviyelere kadar geriledi. Yaşanan fiyatlamalar sonrasında Trump yine Fed’e yükledi. Başka merkez bankaları güzel çalışırken bizim Fed yatırıyor diyerek Powell’a öfkesini dile getirdi ve faiz oranlarının sıfıra eşitlenmesini veya eksiye çekilmesini istedi.
 • ABD Başkanı Trump,  Fed’e faiz indirmesi çağrısını yineledi. Bu kez daha da ileri giderek, Fed’in faizleri sıfıra veya daha altına  indirmesi çağrısı yaptı ve hayatta bir kere gelecek fırsatın kaçırılmakta  olduğu uyarısında bulundu. Trump, “Enflasyon Olmasın! Bu sadece Jay Powell’ın saflığı ve Fed bize diğer ülkelerin hali hazırda yapmakta olduklarını yapma imkanı vermiyor. Hayatta bir kere gelecek bir fırsat var ve biz bu fırsatı “Dangalaklar” nedeniyle kaçırıyoruz” şeklinde ifade etti. Fed’in faiz toplantısının yaklaştığı bugünlerde Trump’ın Powell’a karşı olan tutumunda ki sertleşme dikkat çekti. 11 Eylül 2019
 • TRUMP: FED, FAİZLERİ ÇOK ERKEN VE ÇOK FAZLA ARTIRDI, KÜÇÜK FAİZ İNDİRİMİ YETERLİ DEĞİL.
 • TRUMP: FED FAİZLER KONUSUNDA HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR, BÜYÜK İHTİMALLE GELECEKTE ÇOK AZ ŞEY YAPACAK.
 • TRUMP: AB VE ÇİN, FAİZLERİ DAHA DA DÜŞÜRECEK VE SİSTEMLERİNE PARA POMPALAYACAK.
 • ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed Yönetim Kurulu’ndaki boş üyeliklerden biri için aday göstermeye hazırlandığı ekonomist Judy Shelton, ”Fed’in faizi 50 baz puan indirmesine destek verirdim” dedi. 23 Temmuz
 • TRUMP: FED’İN ŞİMDİ HAREKETE GEÇMESİ DAHA AZ MASRAFLI, UCUZ OLUR. FED FAİZ İNDİRİMİ FIRSATINI YİNE KAÇIRMAMALI, ŞİMDİ HAREKETE GEÇMELİ 22 Temmuz
 • FED/BULLARD: ÇEYREK PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ UYGUN OLUR, YARIM PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ TARAFTARI ARGÜMANLARI DA DİNLEYECEĞİZ. DURUMUN DAHA BÜYÜK FAİZ İNDİRİMİ GEREKTİRDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM. 19 Temmuz
 • Fed/Williams: Çok düşük enflasyon ile başa çıkmak için ekonomiye teşvik vermek gerekli 19 Temmuz
 • Fed/Kaplan: Kısa ve uzun vadeli faizler arasındaki farkın darlığı faizleri düşürmek için en iyi argüman 17 Temmuz
 • Fed Başkanı Jerome Powell, Fed üyelerinin birçoğunun son toplantıda ticaret savaşı ve zayıf enflasyon konusunda dile getirdikleri endişelerin ekonomiye biraz daha fazla teşvik sağlanması görüşünü güçlendirdiğini bildirdi. 17 Temmuz
 • JPMorgan ve Citigroup Abd Merkez Bankası Fed’in Temmuz’da 25 baz puanlık faiz indirimi yapmasını beklerken, Morgan Stanley, UBS indirimin 50 baz puan olacağını öngörüyor. 16 Temmuz

Fed Faiz Kararı Açıklanırken Forex Piyasalarında Nelere Dikkat Etmeli ?

Abd Merkez Bankası Fed, faiz kararını açıkladığı anda piyasalarda sert fiyatlamalar oluşabilmektedir. Bu fiyatlamalar karara ilk tepki olarak gelmektedir. Sonrasında ise daha anlamlı fiyatlamalar oluşabilmektedir. Özellikle faiz kararı açıklandığında ve yarım saat sonrasında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları geldiğinde piyasalarda hareketlilik artmaktadır. Bu nedenle forex piyasalarında işlem yapanların faiz açıklamasının yapıldığı saatlerde dikkatli hareket etmelerini tavsiye ediyoruz. Bu tür zamanlarda marjin seviyelerine dikkat etmeli ve kaldıraç kullanımını da sınırlı tutmanızı tavsiye ederiz.

Fed faiz kararı açıklandı. Fed faiz oranlarını 25 baz puan indirdi. Fed’in faiz kararı ve sonrasında piyasalarda yaşananlarla ilgili makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

 1. Rıza 29 Temmuz 2019
 2. selim 29 Temmuz 2019

Yorum yap